Sprawdzanie głębokości bieżnika opon

Pomiar głębokości bieżnika jest istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa, optymalnych właściwości jezdnych i ocenienia, czy konieczne jest przełożenie opon między osiami (jeśli dotyczy). Opony z bieżnikiem płytszym niż 3 mm (4/32 cala) podczas jazdy po mokrej nawierzchni są bardziej podatne na aquaplaning i nie powinno się ich używać. Opony z bieżnikiem niższym niż 4 mm (5/32 cala) nie zapewniają dobrych własności jezdnych na śniegu i błocie pośniegowym i nie powinno się ich używać, gdy panują zimowe warunki.

Aby poprawić właściwości jezdne pojazdu i zminimalizować zjawisko aquaplaningu na mokrej nawierzchni, opony z najwyższym bieżnikiem należy założyć z tyłu samochodu.

Zamieszczona tabela zawiera ogólne wytyczne dotyczące pomiaru głębokości bieżnika.

5/32 cala lub więcej Opony są dobre
3/32–4/32 cala W najbliższym czasie wymienić opony lub przełożyć je między osiami — przyczepność może ulec pogorszeniu w warunkach opadów deszczu lub śniegu
2/32 cala lub mniej Natychmiast wymienić opony lub przełożyć je między osiami

Korzystanie z miernika głębokości bieżnika

Miernik głębokości bieżnika pozwala wykonać dokładny pomiar głębokości bieżnika po zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej stronie opony. W celu dokonania pomiaru należy wsunąć miernik głębokości bieżnika opony w jeden z głównych rowków bieżnika. Jeśli miernik głębokości bieżnika pokazuje wartość 2/32 cala lub mniej przy którymkolwiek z trzech pomiarów, Tesla zaleca natychmiastową wymianę opon.