Usuwanie kamieni/innych obiektów z osłony hamulca

W rzadkich przypadkach, gdy nagle podczas jazdy usłyszysz piski, chrobotanie lub zgrzytanie dochodzące z hamulców albo kół pojazdu (nawet przy bardzo niskich prędkościach), to jest prawdopodobne, że kamień lub inny obiekt zaklinował się pomiędzy tarczą hamulcową i osłoną hamulca.

 1. Tarcza hamulcowa
 2. Osłona hamulca

Hałas jest spowodowany ocieraniem się kamienia lub innego obiektu o tarczę hamulcową, podczas gdy ta obraca się wraz z kołem. Taka sytuacja nie wpływa na skuteczność hamowania, ale należy jak najszybciej usunąć kamień lub inny obiekt.

Aby usunąć kamień lub inny obiekt z osłony hamulca:

Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
Ostrzeżenie
Jeśli pojazd niedawno jechał, elementy hamulców mogą być gorące. Aby uniknąć obrażeń ciała, nie dotykaj gorących elementów hamulców.
 1. Włącz położenie postojowe.
 2. Zdejmij z koła kołpak Aero, jeśli jest założony. Patrz Demontaż i montaż kołpaków Aero.
 3. Dłonią w rękawiczce ostrożnie popychaj osłonę hamulca w górę, na boki i w dół, aż kamień lub inny obiekt wypadnie.
  Warning IconA warning icon, calling your attention to a possibly risky situation
  UWAGA
  Unikaj używania narzędzi i przedmiotów, które mogą uszkodzić tarczę hamulcową lub koło. Nie naciskaj zbyt mocno na osłonę hamulca, aby jej trwale nie wygiąć.
 4. W razie potrzeby powtórz kroki 2. i 3. na pozostałych osłonach hamulca.
 5. Sprawdź, czy hałas wciąż występuje.
 6. Nałóż z powrotem kołpak Aero, jeśli został zdjęty. Patrz Demontaż i montaż kołpaków Aero.
Informational PurposesAn informational icon, calling your attention
Uwaga
Jeśli powyższa procedura nie pozwoliła usunąć kamienia lub innego obiektu, spróbuj jechać powoli na przemian do przodu i do tyłu i jazdy(jedź do przodu przez kilka sekund, zatrzymaj się, a następnie powoli jedź do tyłu przez kilka sekund). Powtórz to kilka razy lub do momentu, gdy hałas zniknie, przy czym pamiętaj, aby robić to w bezpiecznym miejscu i uważnie obserwując otoczenie. Jeśli hałas nadal występuje, użyj aplikacji mobilnej, aby skontaktować się z firmą Tesla lub umówić się na wizytę serwisową.